Energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną można wykorzystać do zasilania części wspólnych budynku, takich jak winda, oświetlenie piwnicy i klatki schodowej. Dzięki temu koszty energii elektrycznej ponoszone przez mieszkańców mogą zostać znacznie obniżone.
Jeśli wspólnota lub spółdzielnia zdecyduje się na inwestycję w panele fotowoltaiczne to może generować również przychód dla wspólnoty. Chodzi o środki stanowiące depozyt prosumencki (tj. środki za prąd należny za energię wprowadzoną do sieci), które mogą być przekazywane na rachunek bankowy wspólnoty lub spółdzielni na koniec okresu rozliczeniowego. Środki te można przeznaczyć np. na pokrycie kosztów administracyjnych, remontowych i innych wydatków wspólnoty lub spółdzielni.
Dzięki instalacji fotowoltaicznej koszty utrzymania budynku mogą być obniżone, co korzystnie wpłynie na mieszkańców. Niższe rachunki za prąd mogą oznaczać niższe opłaty czynszowe lub dodatkowe środki na inne cele.
Korzystanie z energii słonecznej zmniejsza emisję CO2 i pomaga w walce z zmianami klimatycznymi.
W 2023 roku uruchomiono Grant OZE, który pozwala na uzyskanie dofinansowania w wysokości do50% kosztów przedsięwzięcia w postaci m.in. zakupu, montażu lub budowy instalacji fotowoltaicznej – szczegóły w naszym poradniku poniżej.
od wichury
oraz innych
nieprzewidzianych
zdarzeń losowych.
paneli
fotowoltaicznych
dla instalacji,
zarówno
na budynku,
jak i gruncie.
instalacji
fotowoltaicznej,
które montujemy,
pochodzą
od sprawdzonych
i renomowanych
producentów.
która daje
możliwość
refinansowania
do 50%
kosztów
instalacji netto.
i jesteśmy
sprawdzonym,
renomowanym
podmiotem
na rynku
energetycznym.
instalacji
fotowoltaicznej
do operatora
sieci
energetycznej.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.