Moc źródła - to moc zainstalowanego u Ciebie urządzenia wytwórczego, np. paneli fotowoltaicznych.
Współczynnik korekty - pomniejsza energię, którą wprowadzasz do sieci. Oznacza to, że za każdą kilowatogodzinę, którą wprowadzisz do sieci odbierasz 0,8 lub 0,7 kWh. Współczynnik ten zależy od wielkości mocy źródła i wynika z ustawy o OZE:
- 1 : 0,8 w przypadku instalacji o mocy do 10 kW,
- 1 : 0,7 w przypadku instalacji o mocy powyżej 10 kW.
Suma godzinowych sald dodatnich - ilość energii, która została przez Ciebie pobrana z sieci w danym okresie rozliczeniowym. Ilość ta wyznaczona jest zgodnie z określonym w ustawie o OZE mechanizmem sumarycznego bilansowania energii. Bilansowanie to odbywa się w każdej godzinie doby i polega na rozliczeniu różnicy między ilością energii pobranej z sieci w stosunku do ilości energii wprowadzonej do sieci.
Suma godzinowych sald ujemnych - ilość energii, która została przez Ciebie wprowadzona do sieci w danym okresie rozliczeniowym. Ilość ta wyznaczona jest zgodnie z określonym w ustawie o OZE mechanizmem sumarycznego bilansowania energii. Bilansowanie to odbywa się w każdej godzinie doby i polega na rozliczeniu różnicy między ilością energii pobranej z sieci w stosunku do ilości energii wprowadzonej do sieci.
Pobranie z magazynu strefa L - ilość energii, która została przez Ciebie pobrana z magazynu w danym okresie rozliczeniowym. Energię z magazynu pobierasz w sposób wirtualny. Jeśli miałeś energię w magazynie to rozliczymy ją w pierwszej kolejności przed energią wprowadzoną do sieci w bieżącym okresie rozliczeniowym. Energia z magazynu zostanie rozliczana w kolejności od najstarszej daty jej wprowadzenia do sieci, z uwzględnieniem, że możesz odebrać energię w okresie 12 miesięcy od daty jej wprowadzenia do sieci.
Skorygowana suma sald ujemnych strefa L - ilość energii, która została przez Ciebie wprowadzona do sieci w danym okresie rozliczeniowym (suma godzinowych sald ujemnych), z uwzględnieniem współczynnika korekty 0,8 lub 0,7.
Saldo bieżące energii strefa L - wynika z różnicy między poborem energii z sieci (suma sald dodatnich) i skorygowanym wprowadzeniem energii do sieci (skorygowana suma sald ujemnych) w okresie rozliczeniowym oraz ewentualnym pobraniem energii z magazynu (pobranie z magazynu). Energię z magazynu (pobranie z magazynu) rozliczamy w pierwszej kolejności przed energią wprowadzoną do sieci w bieżącym okresie rozliczeniowym (skorygowana suma sald ujemnych).
- Jeśli więcej energii wprowadzasz do sieci niż pobierasz (pamiętaj, że pomniejszamy tę ilość o współczynnik), to wielkość salda na fakturze zapisywana jest z wartością 0 kWh. Nadwyżkę energii znajdziesz na fakturze w pozycji magazyn energii.
- Jeśli więcej energii pobierasz niż wprowadzasz do sieci, a jednocześnie nie masz wystarczającej ilości energii w magazynie, to na fakturze w pozycji saldo bieżące energii będzie widoczna odpowiednia ilość kilowatogodzin.
MAGAZYN ENERGII PO ROZLICZENIU
Razem w magazynie strefa L - to całkowita ilość energii, która jest dostępna w Twoim wirtualnym magazynie po wystawionej fakturze. Tą ilość energii możesz wykorzystać w kolejnych rozliczeniach, przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od daty jej wprowadzenia do sieci.