Dzień Energetyka 14.08

Elektromonterzy, gazownicy, elektrycy, inżynierowie, projektanci infrastruktury, analitycy, sprzedawcy… Sztab ludzi, których na co dzień nie widać. Wielu z nich każdego dnia, bez względu na warunki pogodowe czy lokalizację, robi wszystko, aby dostarczyć energię wszędzie tam, gdzie jest potrzebna.

 


Energetyka - sprawdź, co wchodzi w jej skład:


Elektrownia słoneczna CSP (Concentrated Solar Power) – w skrócie: instalacja wykorzystująca energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej za pomocą kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych. Wyróżnia się dwa systemy CSP: elektrownie fotowoltaiczne i elektrownie heliotermiczne.
 

Elektrownia wiatrowa – gdy wielkogabarytowe generatory napędza wiatr, następuje produkcja energii elektrycznej. Usytuowane na lądzie lub morzu, farmy wiatrowe z charakterystycznymi, znanymi od wieków wiatrakami to widok, który towarzyszy nam od wielu lat.  To inwestycje w głównej mierze wspierające przemysł.

Elektrownia fotowoltaiczna - to obecnie najbardziej popularna technologia pozyskiwania energii ze słońca. Farmy fotowoltaiczne składają się z łańcuchów paneli, a wytworzona ze światła słonecznego energia elektryczna może być wykorzystana do zasilenia domów, firm, budynków publicznych lub wprowadzana do sieci energetycznej. Małe instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej instalowane na naszych domach i zakładach pracy, możemy je zauważyć niemal w każdej miejscowości.

Elektrownia atomowa – tu powstaje energia elektryczna wytworzona z energii jądrowej. Prym wiedzie izotop uranu U-235, który jest głównym elementem paliwowym w reaktorach jądrowych. Za sprawą rozszczepienia jąder atomowych w reaktorze uwalniają się spore bardzo duże pokłady energii cieplnej, która potem przekształcana jest w energię elektryczną. Warto zauważyć, że elektrownia atomowa nie emituje szkodliwych gazów do atmosfery.
 

Elektrownia wodna – inaczej hydroelektrownia przepływowa zajmuje się przetwarzaniem potencjalnej energii wody w energię elektryczną. Jej możliwości na szerszą skalę znane były już w połowie XIX wieku i do tej pory jest to najmocniej wykorzystywane źródło energii odnawialnej. W Polsce znajduje się wiele elektrowni wodnych, które mimo że mają ponad 100 lat to dalej produkują czystą energię. Są to również piękne budowle, które można zwiedzić
w czasie wycieczki krajoznawczej.


Elektrownia geotermalna – energia geotermalna jako odnawialne źródło energii wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej jest źródłem mocno ukrytym i trudno dostępnym. Kumuluje się w skałach i ich szczelinach, w gruntach, a powstaje dzięki wodzie opadowej, która przenika do wnętrza ziemi, gdzie napotykając odpowiednie warunki, np. aktywne ogniska magmy, nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur.

Elektrownia gazowa  - energia z gazu jest pozyskiwana poprzez spalanie gazu ziemnego lub innych gazów, takich jak propan-butan. W wyniku spalania gazu powstaje energia cieplna, która może zostać wykorzystana do ogrzewania budynków, wytwarzania energii elektrycznej lub do wytwarzania pary wodnej w celu napędzania turbiny parowej.

Odpady komunalne – to cenny zasób, który można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej.  Jest to możliwe dzięki procesowi spalania odpadów komunalnych, a także procesowi fermentacji beztlenowej odpadów organicznych, żywnościowych czy ścieków, z których produkowany jest biogaz. W wyniku obu procesów umożliwia wytworzenie energii elektrycznej i cieplnej.

Biomasa i biogaz – to w głównej mierze surowce pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, powstałe jako skutek uboczny produkcji rolnej, leśnej, ale także odpady przemysłowe czy komunalne. Słowem: to ekologiczne, łatwo dostępne i tanie źródło energii odnawialnej.

Elektrownia węglowa – tu poprzez proces spalania energia chemiczna zawarta w węglu jest przekształcana na energię cieplną, która następnie jest wykorzystywana do generowania pary wodnej. Para wodna napędza turbinę parową, a ta z kolei napędza generator, który energię mechaniczną zamienia na energię elektryczną..

Sieć najwyższego i wysokiego napięcia -  to infrastruktura elektroenergetyczna, która służy do przesyłania dużych ilości energii elektrycznej na długie odległości. To również stały element krajobrazu. Nad bezpieczeństwem i niezawodnością całej sieci przesyłowej czuwają operatorzy systemów elektroenergetycznych.

Sieć średniego i niskiego napięcia – to infrastruktura elektroenergetyczna która dostarcza energię do naszych domów, szkół, fabryk i sklepów. Za jej prawidłowe funkcjonowanie odpowiadają operatorzy systemów dystrybucyjnych. Sieć dystrybucyjna w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych takich jak wichury czy śnieżyce ulega awarii co skutkuje czasowymi przerwami w dostawie prądy. Nad przywróceniem jej prawidłowego funkcjonowania pracują brygady pogotowia energetycznego, które nawet w nocy i przy złej pogodzie podejmują czynności by jak najszybciej przywrócić nam zasilanie.

Magazyny energii - to systemy lub urządzenia służące do przechowywania energii. Baterie, akumulatory, zbiorniki wodne czy superkondensatory odgrywają coraz większą rolę w rozwoju odnawialnych źródeł energii. W Polsce jest obecnie 6  elektrowni szczytowo-pompowych, które

Energetyka – wiele odsłon, jeden cel: pozyskiwanie, przetwarzanie i dostarczanie energii. Nie byłoby to jednak możliwe,
gdyby nie ludzie, którzy właśnie 14 sierpnia
obchodzą swoje święto!

Szukasz sposobów na oszczędzanie?

Dopasuj grupę
taryfową
do swoich potrzeb

Wybierz
fotowoltaikę
i produkuj
własny prąd

Poznaj skuteczne
sposoby na
obniżenie
rachunku za prąd