Jak sprawdzić zużycie i produkcję prądu?

Podgląd zużycia i produkcji energii elektrycznej

Poziom zużycia energii elektrycznej oraz jej produkcję możemy sprawdzić na dwa proste sposoby. Zdalnie – mając zainstalowaną aparaturę pozwalającą na bezprzewodowe kontrolowanie zużycia w danej chwili za pomocą łącza internetowego oraz na miejscu – wykonując odczyt zainstalowanego licznika. 
 

Sprawdzenie pracy poszczególnych urządzeń – podgląd zużycia energii
Optymalizacja pracy urządzeń to kluczowy element efektywności energetycznej, zarówno firm, jak i gospodarstw domowych. Dzięki dostępowi do podglądu zużycia energii możemy sprawdzić, ile prądu pobiera całe gospodarstwo lub pojedyncze maszyny. Do pomiaru zużycia energii stosuje się watomierze. Watomierz, co do zasady, mierzy energię czynną prądu stałego lub przemiennego w danej chwili. Nowoczesne watomierze są jednak wyposażone w odpowiednie systemy, które nie tylko mierzą moc chwilową, ale również przetwarzają pomiary tak by określić np. ile energii zostało zużyte w całości do naładowania telefonu komórkowego. Ponadto urządzenia te posiadają moduły wi-fi, aby móc zdalnie nimi sterować – zarówno uruchamianiem, jak i wyłączaniem. Dzięki temu rozwiązaniu możemy poznać zapotrzebowanie na energię zużywaną przez konkretne urządzenia. Dlatego też na przykład, jeżeli wiemy, że każdego dnia drukujemy bardzo dużo dokumentów, które najczęściej są wykorzystywane następnego dnia, możemy ustawić pracę drukarek w ten sposób, aby drukowały wyłącznie w godzinach nocnych, kiedy nasze akumulatory są w pełni naładowane lub cena za energię elektryczną, w grupie taryfowej która wybraliśmy, jest niższa. Podobnie jest z pralką czy zmywarką. 

Instalacje fotowoltaiczne – podgląd zużycia i produkcji
Fotowoltaika, jako sposób produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Posiada ona szereg systemów pomiarowych, które pozwalają na podgląd produkcji. Jest to niezwykle ważny element całej inwestycji, albowiem służy on nie tylko do kontroli produkcji ze słońca, ale również może pomóc w wykryciu ewentualnych błędów w działaniu urządzeń. Podgląd produkcji energii elektrycznej daje nam także możliwość sprawdzenia, w jak szybkim czasie zwraca się nam inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Dodatkowym atutem takich systemów jest możliwość określenia sprawności chwilowej jaką posiada instalacja i czy jest ona zgodna z wartościami przewidzianymi przez producenta. Pozwala to skontrolować parametry gwarancyjne określone przy montażu.

Istnieje możliwość, by w instalacji PV obserwować nie tylko produkcję, ale również zużycie energii elektrycznej. Do tego jednak niezbędny jest dodatkowy licznik (podlicznik). Bez niego, w aplikacji obsługującej falownik, możemy podglądać wyłącznie produkcję energii elektrycznej. Informacje o zużyciu trafią więc do nas dopiero dzięki danym pomiarowym uzyskanym przez OSD.

Magazyny energii – podgląd zużycia zasobów
Podgląd zużycia i produkcji energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej jest istotny także w przypadku magazynów energii. Podmioty, które postawiły na magazynowanie energii potrzebują dobrego systemu pomiarowego, który pozwoli im oszacować, na jak długo wystarczy wyprodukowana np. przez instalację fotowoltaiczną energia elektryczna. W gospodarstwach domowych, szczególnie takich, które znajdują się pod miastem, a jego właściciele pracują poza domem, zdarza się, że energia produkowana przez instalację fotowoltaiczną w znacznej części jest oddawana do sieci. Dzieje się tak dlatego, że wtedy, gdy są najkorzystniejsze warunki atmosferyczne do produkcji energii, właściciele są w pracy i nie korzystają z urządzeń elektrycznych w domu. Wieczorami natomiast, kiedy nie ma możliwości produkcji energii, zużywają jej najwięcej. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą właśnie magazyny energii najczęściej w postaci akumulatorów, które w ciągu dnia są ładowane i dopiero po naładowaniu ewentualna nadwyżka jest sprzedawana do sieci. Zakup i instalacja takiego magazynu o pojemności 5 kWh, który może zapewnić zasilanie przez minimum kilka godzin, kosztuje kilkanaście tysięcy zł. Większe akumulatory to już wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W tym zakresie można jednak liczyć na rządowe wsparcie. W ramach programu Mój Prąd 4.0 można otrzymać do 7,5 tys. zł dotacji na magazyn energii oraz wyższe dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych. Inwestycja w magazyn energii wpłynie znacząco na wzrost poziomu autokonsumpcji z instalacji fotowoltaicznej. Odpowiednie opomiarowanie stanu naładowania w połączeniu z możliwością zdalnego uruchamiania urządzeń elektrycznych mogą pozwolić na długotrwałe korzystanie z „własnej” energii, a tym samym – uzyskania dużych oszczędności. Podgląd zużycia zasobów magazynu może dodatkowo pozwolić na odpowiednie planowanie pracy niektórych urządzeń domowych, jak również tych zainstalowanych w przedsiębiorstwie.

Podgląd zużycia energii elektrycznej to więc nie tylko sprawdzenie chwilowego zużycia. Odpowiednie opomiarowanie i możliwość korzystania z niego przez łącza bezprzewodowe to świadomy wybór i możliwość rozsądnego korzystania z własnych urządzeń. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli nam na przeprowadzenie nie tylko analizy zużycia i produkcji energii, ale również na sprawdzenie poprawności działania urządzeń. Zarchiwizowane dane będziemy mogli wykorzystać do zaplanowania produkcji i wykorzystania zgromadzonej energii, a co za tym idzie na możliwość odciążenia budżetu. Odpowiednie systemy pozwolą również na wykrycie nieprawidłowości w działaniu instalacji i uniknięcie poważnych awarii.