Za duże zużycie prądu w domu? Zobacz, co może być powodem

Duże zużycie prądu w domu: Przyczyny za wysokich rachunków

Chcesz zużywać mniej prądu? Poznaj skuteczne sposoby, które pomogą obniżyć rachunki. Warto o nich wiedzieć, aby wydatki na prąd nie nadszarpnęły zbyt mocno domowego budżetu.

Na zbyt duże zużycie prądu w domu, którego efektem są wyższe rachunki za prąd, najczęściej wpływa:

  • pojawienie się nowych urządzeń elektronicznych/elektrycznych;
  • częstsze niż dotychczas użytkowanie sprzętu elektronicznego/elektrycznego;
  • niewłaściwe zarządzanie ogrzewaniem elektrycznym;
  • remont.

Duże zużycie prądu… a nowe sprzęty elektroniczne

Najwięksi „pożeracze prądu” w gospodarstwie domowym to płyta indukcyjna (ok. 750 kWh rocznie), piekarnik elektryczny (ok. 500 kWh rocznie), lodówka (średnio 270 kWh rocznie), czajnik elektryczny (ok. 240 kWh rocznie) i zmywarka (ok. 240 kWh rocznie). Jeśli w ostatnich tygodniach jedno z tych urządzeń pojawiło się w twoim domu lub zdarzyło ci się gotować/piec zdecydowanie więcej niż wcześniej, to już wiesz, że tu leży powód wyższego niż dotychczas rachunku na prąd.

 

Jak wskazują dane opublikowane na portalu optimalenergy.pl:

2-osobowe gospodarstwo domowe zużywa średnio w ciągu roku około 1500 kWh. W 3-osobowym gospodarstwie domowym jest to około 2000 kWh, w 4-osobowym około 2500 kWh, a w 5-osobowym – około 3000 kWh [1]

Duże zużycie prądu… a niewłaściwe zarządzanie ogrzewaniem elektrycznym

Energia elektryczna może służyć także do ogrzewania. Gdy kupujesz mieszkanie ogrzewane prądem, naucz się odpowiednio programować termostaty. Wykorzystaj m.in. możliwości sterowania czasowego, aby dopasować działanie ogrzewania do indywidualnych potrzeb i obowiązującej grupy taryfowej.

Dzięki ustawieniu właściwych parametrów, zużycie energii będzie bardziej optymalne, a rachunki za prąd nie obciążą nadmiernie twojego portfela.
 

Duże zużycie prądu… a wybrana taryfa

Czy wiesz, że w niektórych godzinach i dniach tygodnia prąd może być tańszy niż w innych?

Grupa taryfowa Tanie Godziny (G12) zapewnia najtańszy prąd od 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00. Oszczędne Noce i Weekendy (G12w) pomiędzy 13:00 a 15:00 oraz pomiędzy 22:00 a 6:00 (w grupie taryfowej Oszczędne Noce i Weekendy do strefy nocnej zaliczane są wszystkie godziny sobót, niedziel oraz wszystkie godziny świąt, czyli innych dni ustawowo wolnych od pracy).

Możesz więc zaplanować pranie czy pracę zmywarki w czasie, gdy prąd jest tańszy. Jeśli dostosujesz „prądochłonne” czynności do użytkowanej taryfy, Twoje rachunki będą niższe.
 

Wyższe rachunki za prąd a częstsze użytkowanie sprzętu elektronicznego, elektronicznego i AGD

W okresie wakacyjnym twoje dziecko korzysta z konsoli czy stacjonarnego komputera zdecydowanie częściej niż dotychczas? Po sezonie urlopowym zacząłeś więcej przebywać w domu? W poprzednim miesiącu miałeś dużo gości, z czym wiązało się częstsze niż wcześniej gotowanie, pieczenie i pranie? Zwiększone użytkowanie sprzętu elektronicznego, elektrycznego czy AGD z pewnością przełoży się w danym miesiącu na wyższy nawet o kilkadziesiąt złotych rachunek za energię elektryczną.

Wyższe rachunki za prąd a remont

Jeśli remontujesz dom lub mieszkanie, przygotuj się na wyższe rachunki za prąd. Sprzęty, z których korzystają fachowcy, pobierają duże ilości energii elektrycznej, a to z kolei przekłada się na wyższe kwoty na fakturach.

 

Choć podwyższony rachunek za prąd jest obciążeniem dla domowego budżetu, może stać się także motywacją do zmiany nawyków. Jeśli chcesz wiedzieć, jak mniej płacić za energię, zajrzyj do naszego artykułu „Jak obniżyć rachunki za prąd – 7 sprawdzonych rad”

 

[1] Ile wynosi średnie zużycie prądu na osobę w przeciętnym gospodarstwie domowym? - OptimalEnergy.pl