Sposoby i zalety magazynowania energii elektrycznej z fotowoltaiki

Magazynowanie energii elektrycznej z fotowoltaiki: Sposoby

Fotowoltaika cieszy się dużą popularnością. Inwestycja może wpłynąć na zwiększenie niezależności energetycznej, a także szybko się zwrócić.  Dosyć często jednak, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, panele produkują znaczne ilości energii elektrycznej, która nie może być na bieżąco skonsumowana. Co się z nią zrobić? Sprawdź, jakie są sposoby na magazynowanie energii.


Optymalne wykorzystanie sprzętu elektrycznego
Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd tylko wtedy, gdy padają na nie promienie słoneczne. Produkcja energii często więc nie pokrywa się czasowo z zapotrzebowaniem użytkowników, którzy chcieliby z niej korzystać przeważnie rano lub wieczorem. Czy można jakoś temu zaradzić? Pierwszym, najprostszym rozwiązaniem, jest zmiana nawyków dotyczących korzystania z domowych urządzeń. Drugim – magazynowanie energii fotowoltaicznej.
Jeśli chodzi o nawyki, to rozwiązań jest sporo i nie są one wcale trudne do wdrożenia. Pralkę lub zmywarkę można tak zaprogramować, aby włączały się o określonej porze, np. w południe, gdy prawdopodobieństwo produkcji prądu z fotowoltaiki jest największe. Tam, gdzie jest to możliwe, a nadwyżki produkcji energii zwiększone, warto również zrezygnować z zasilania gazowego na rzecz elektrycznego. Dotyczy to chociażby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej czy działania sprzętu kuchennego. 


Czym są magazyny energii?
Zmiany w obowiązujących przepisach i system rozliczeń tzw. net-billingu zachęcają prosumentów także do inwestycji w magazyny energii. Są to urządzenia gromadzące wyprodukowany prąd z fotowoltaiki, który może być później wykorzystany do zasilania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń przeznaczonych do magazynowania energii elektrycznej z fotowoltaiki. Różnią się one mocą, pojemnością czy rodzajem ogniw. Obecnie, głównie ze względu na cenę, najbardziej popularne są baterie kwasowo-ołowiane oraz litowo-jonowe. Za ich wyborem przemawiają również bezpieczeństwo, niezawodność oraz krótkie cykle ładowania.
Zaletą magazynowania energii jest zwiększenie swojej niezależności od dostawcy prądu. Ponadto atutami tego rozwiązania są:

  • oszczędność – magazyn energii umożliwia wykorzystanie całej zgromadzonej nadwyżki prądu;
  • brak krótkotrwałych przerw w dostawie energii elektrycznej;
  • odciążenie sieci energetycznej;
  • korzystanie z rozwiązań korzystnych dla środowiska naturalnego;
  • zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

Dotacje do magazynów energii
Pewną barierę dla rozwoju magazynowania energii elektrycznej dla domu stanowią kwestie finansowe. Magazyn o pojemności 5 kWh, który może zapewnić zasilanie przez minimum kilka godzin, kosztuje od 6 tys. zł. Większe akumulatory o pojemności 10 kWh to już wydatek powyżej 20 tys. zł.
W celu zachęcenia prosumentów do magazynowania energii z wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej, uruchomiono rządowy system dopłat. W ramach programu Mój Prąd 4.0 można otrzymać do 7,5 tys. zł dotacji na magazyn energii (jedno przedsięwzięcie) oraz wyższy próg maksymalnego dofinansowania do paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu inwestycja może okazać się bardziej opłacalna.


Samochody elektryczne a magazynowanie energii elektrycznej
Rolę magazynów energii mogą pełnić również samochody elektryczne. Dysponują one bardzo pojemnymi bateriami – od 20 kW do 100 kW. Auta te muszą jednak posiadać funkcję V2H, czyli Vehicle to Home, dzięki której można naładować akumulator, a następnie oddać energię, gdy jest to potrzebne. Niezbędne do tego są również dwukierunkowe ładowarki do samochodów elektrycznych. 
Magazynowanie energii w pojeździe to ciekawe rozwiązanie, ale obecnie stosowana technologia nie jest w stanie całkowicie zastąpić stacjonarnych magazynów energii. Dzieje się tak, ponieważ przez większość dnia auto elektryczne wykorzystywane jest jako środek lokomocji i nie może być wtedy podłączone pod stację ładowania.

Szukasz sposobów na oszczędzanie?

Dopasuj grupę
taryfową
do swoich potrzeb

Wybierz
fotowoltaikę
i produkuj
własny prąd

Poznaj skuteczne
sposoby na
obniżenie
rachunku za prąd