Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych

Jak usunąć śnieg z paneli fotowoltaicznych?

W zimie śnieg na fotowoltaice to częste zjawisko. Panele fotowoltaiczne zimą stanowią wyzwanie dla właścicieli instalacji. Dzień trwa krócej, słońce jest niżej, więc produkcja energii jest zdecydowanie mniejsza. Samo odśnieżanie paneli jest niezwykle ważne dla zachowania ich sprawności. Mniejsze nasłonecznienie sprawia, że uzyskanie takiej samej ilości energii z nich jak latem jest niemożliwe, ale należy zadbać o regularne odśnieżanie paneli fotowoltaicznych.

Jak bezpiecznie usunąć śnieg z paneli fotowoltaicznych?

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych mogą ułatwić specjalnie przeznaczone do tego narzędzia – ułatwiają one zadanie szczególnie w sytuacjach, gdy wysokość, na której są zamontowane uniemożliwia bezpośredni dostęp. Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych na dachu czy na wysokim trackerze będzie dużo łatwiejsze, gdy zastosujemy narzędzia temu dedykowane. To specjalne szczotki lub gumowe ściągaczki, mocowane na odpowiednio długich tyczkach, wygięte pod odpowiednim kątem. Takie ergonomiczne ustawienie ułatwia czyszczenie paneli fotowoltaicznych ze śniegu nawet w najbardziej niedostępnych miejscach.

Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa – warstwa zmrożonego śniegu, spadająca z zamocowanych na dachu paneli może być niebezpieczna. Pamiętajmy też o bezpieczeństwie samych paneli. Nie próbujmy usuwać z nich zmrożonego śniegu „na siłę” – bo możemy przy okazji nieodwracalnie uszkodzić hartowane szkło na zewnętrznej części paneli, a takie uszkodzenie może z czasem doprowadzić do poważniejszej awarii.

Śnieg na fotowoltaice to zjawisko niekorzystne z jeszcze jednego powodu. Zalegające śniegowe czapy dużo ważą. W skrajnych przypadkach może się okazać, że ich waga przekracza możliwości nośne paneli lub systemu ich mocowania – a to rodzi poważne zagrożenie tak dla samych paneli, jak i ich użytkowników. Niebezpieczne jest również wchodzenie na zaśnieżony dach, aby usunąć zalegający na panelach śnieg.
 

 Automatyczne odśnieżanie paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne produkując energię elektryczną, wydzielają ciepło, dzięki któremu zalegający na nich śnieg przynajmniej częściowo rozpuszcza się lub spada. Śnieg na panelach fotowoltaicznych nagrzewa się od spodu – warstwa przylegająca bezpośrednio do panelu zamienia się w wodę, która spływa po szybie – a wraz z nią śnieg, który utracił w ten sposób przyczepność do panelu. Takie odśnieżanie paneli fotowoltaicznych nie zawsze jednak przynosi wystarczające efekty – warto wtedy sięgnąć po odpowiednie rozwiązania.
 

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych wodą

Czy, zamiast sięgać wysoko specjalnymi szczotkami, można panele po prostu polać wodą? Do takiego rozwiązania jest kilka zastrzeżeń. Po pierwsze, woda nie może być ciepła. Zaśnieżone panele będą zimne, a polanie ich wodą o dużo wyższej temperaturze może źle wpływać na nagłe rozszerzanie się części materiałów, z których wykonane są panele. To z kolei może doprowadzić do mikropęknięć lub wręcz do uszkodzenia paneli. Po drugie, problem może stanowić wnikanie drobinek wody w szczeliny między samymi panelami a ramą, w której zamocowane są ogniwa – zamarzająca woda będzie się rozszerzać, co również może zniszczyć panele.
 

Panele fotowoltaiczne – wydajność w zimie

Wydajność paneli fotowoltaicznych zimą spada w porównaniu do lata. Wpływa na to głównie fakt, że zimowe dni są krótsze i często pochmurne. Wpływ na wydajność systemu PV ma również wielkość pokrywy śnieżnej. Zależy ona od warunków klimatycznych danej lokalizacji – poziomu nasłonecznienia, temperatury, lokalnego mikroklimatu, prędkości i kierunku wiatru.  Znaczenie ma tu również konfiguracja geometryczna systemu, czyli stopień nachylenia modułów i kierunek ich ustawienia. Według dotychczasowych badań, przeprowadzonych w ciągu ostatnich 10 lat, w trzech lokalizacjach: prowincji Ontario w Kanadzie, niemieckim mieście Monachium i kalifornijskich górach Sierra Nevada – straty wyniosły od 1% do nawet 26%. Odśnieżone panele mogą być nawet dwukrotnie bardziej wydajne niż te pokryte warstwą śniegu. Wskazują na to badania niemieckich inżynierów. Przy niewielkiej instalacji, realna różnica może nie być taka duża.  Ile prądu produkują panele fotowoltaiczne zimą, w porównaniu do lata? Może to być nawet o połowę mniej. Szacuje się, że zimowe miesiące odpowiadają tylko za około 20-30 proc. rocznej produkcji prądu przez panele. Należy jednak pamiętać, że inwestycję w fotowoltaikę trzeba postrzegać w ujęciu długoterminowym – a ewentualny niedobór energii zimą może zbilansować jej nadprodukcja latem.

Szukasz sposobów na oszczędzanie?

Dopasuj grupę
taryfową
do swoich potrzeb

Wybierz
fotowoltaikę
i produkuj
własny prąd

Poznaj skuteczne
sposoby na
obniżenie
rachunku za prąd